Menu

Eikö suksi toimi, vai missä vika - Tervetuloa me selvitämme!

Julkaistu 28.10.2026 klo 12:54

Miksi suksi ei pysy alla? Onkohan suksi oikein valittu? Miksi suksi ei luista, tai miksi se ei pidä? Miksi joku suksi luistaa ja toinen ei?

Mietityttääkö joku tai monikin asia omassa suksessa? Meillä Huovitiellä näitä asioita käydään läpi päivittäin, ja juurikin näin vielä hyvissä ajoin ennen hiihtokautta. Hyvin usein kysytty kysymys meillä on, että onko tämä suksi minulle sopiva.

Jos nämä asiat mietittyvät, tervetuloa käymään! Selvitetään asiat, jotka mietityttävät sen oman tai omien suksien osalta. On nimittäin totta, että kun nämä asiat selviävät, helpottuu moni asia niin hiihdossa kuin omassakin suksihuollossa.

Mittauksessa hiihtäjälle saadaan mitattua oman käytössä olevan suksen tai uuden suksen osalta, onko suksi juuri hänelle sopiva, onko suksessa esim. jäntevyyttä riittävästi, liikaa vai liian vähän kyseiselle hiihtäjälle.  Tarkimmat mittaukset teemme nykyaikaisella ja sähköisellä dynamomittauslaitteella, ainoana Suomessa. Uusien suksien osalta takaamme aina juurikin oikeanlaisen suksen valinnan, joka vastaa asiakkaan tarvetta. Dynamomittauksen hinta on 20,00 käytetyn suksen osalta hionnan yhteydessä. 

Jos suksia on useita pareja, vertailumittaukset tehdään niin ikään aina dynamomittauksella, jolloin myös hiontakivet ja hiontakuviot kohdistuvat juurikin oikein suksien profiilien mukaan.

Dynamo 10 2026 (kopio)

Kuva Suksihionta.fi Helsinki. Giacomo Zaupa analysoi dynamomittauksen tuloksia Peltonen SupraX suksesta.

Dynamo GZ analyysia (kopio) (kopio)
Kuva; Suksihionta.fi Helsinki. Giacomo Zaupa ja asiakas keskustelevat suksen toiminnasta.

Suksi pystytään tänä päivänä ja nykyisillä mittauslaitteilla valitsemaan entistä johdonmukaisemmin ja tarkemmin sekä kuntoilijalle että kilpahiihtäjälle. Asiakkaan kannalta parhain tilanne on, että suksi mitataan sähköisesti, jolloin mittaus on helppo analysoida myös asiakkaalle. Sitä kannattaa vaatia, kokska tällöin rahalleen saa parhaan vastineen, varmasti. Sähköinen mittaus tarkoittaa ammattilaisen suorittamaa mittausta siten, että suksesta selvitetään ja saadaan esiin kaikki mahdollinen ja tarvittava info lukuarvoin ja graafien avulla. Tällä tavoin mitattuna suksesta tulee esiin tarkasti painealueiden mitat ja muodot, kosketuspintojen pituudet kuin myös suksen jäntevyys. Näitä tietoja, lukuja tai graafeja ei kaikissa suksen tarroissa ilmoiteta, kun suksi tehtaalta lähtee. Käsin mitattessa näitä tietoja ei myöskään pystytä todentamaan, samoin ladulla suksituntuma lyhyellä matkalla ei kerro totuutta. Sekä käsimittaus että hiihtäjän tuntuma ladulla perustuvat tuntumaan. 

Dynamo GZ (kopio 1)
Kuva; Suksihionta.fi Helsinki. Giacomo Zaupa selvittää dynamomittauksella suksen sopivuutta 86 kg asiakkaalle.

Kun suksen toiminta on hiihtäjän tiedossa, on mukavampi hiihtäjän hiihtää. Ei tarvitse kuluttaa aikaa miettiessä, että onko vika suksessa vai onko vika hiihtäjässä.

Tervetuloa tutustumaan, kerromme mielellämme asiasta lisää. 
Suksihionta.fi Huovitiellä ammattitaito ja sen mukaiset koneet ja laitteet ovat merkittävimmät tekijät, kun palvelemme asiakkaitamme. Onpa kyse mittauksista, suksen analysoinnista tai suksien hionnoista, suksihuolloista - Teemme sen aina yksilöllisesti juurikin Sinulle ja suksillesi. Tervetuloa!


Palvelemme Huovitie 4, 00400 Helsinki. Aukiolot valikon linkistä 

Toteutus JJ-Net Group Oy